Migrende Botoks Tedavisi
Migrende Botoks Tedavisi

Botoks olarak isimlendirilen Botulinum toksinin, sinir sonlanma bölgelerinde bazı nörotransmitterlerin salınımını engelleyerek inflamatuvar ağrıyı önlediği düşünülmektedir. Kronik migreni olan hastaların koruyucu tedavisinde Botoks kullanılabilir.

Kimlerde tercih ediyoruz?: Özellikle aşırı ilaç kullanımı olan kronik migren hastalarında ve çeşitli nedenlerle ilaç kullanamayan migren hastalarında tercih edilmektedir. Gebeler ve emziren anneler icin botoksun güvenilirliği tartışmalı olduğu için tercih edilmemektedir. Çeşitli kas hastalıklarında, kanser hastalarında, kanama bozukluğu olan hastalara ve ileri psikiyatrik bozukluğu olan hastalara uygulanmamalıdır.

Kozmetik Botoks Uygulamasından Farklı mıdır?: Uygulanan nokta sayısı ve yerleri, dolayısıyla da kullanılan Botoks miktarı kozmetik botoksa kıyasla çok daha fazladır.

Nasıl yapılmaktadır?: Kozmetik amaçla sadece yüz bölgesinde uygulanan botoks, migren tedavisinde bundan farklı olarak alın, şakaklar, ense ve boyun bölgelerini içeren 7 farklı bölgede toplam 33 noktada cilt altına enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır.

Ne sıklıkta uygulanmaktadır?: Tekrarlayıcı Botoks tedavisi migren atağının sıklığını, şiddetini ve süresini belirgin olarak azaltmaktadır. Genel protokol olarak ilk yıl 4 ayda bir olmak üzere 3 kere uygulandıktan sonra hastanın ihtiyacına göre 4-6 ayda veya daha uzun aralıklarla uygulanabilir. Ancak hastanın ve hastalığın özelliğine göre tedavinin sıklığına, hastanın ve hekimin birlikte karar vermesi en doğrusudur.

Yan etkisi var mıdır?: Ehil nöroloji hekimleri tarafından, kurallarına uygun ve dikkatli şekilde yapıldığı takdirde çok güvenli bir tedavidir. Yan etkisi yok denecek kadar azdır. Nadiren uygulama bölgesinde allerjik reaksiyon, hafif ağrı ve kanama oluşabilir. Uzun süreli ve sık uygulamalarda vücutta botoksa karşı antikor gelişebilmektedir. Bu durumda botoksun etkinliğinde azalma görülmektedir.

Sosyal Medya
Whatsapp Bilgi Hattı
WhatsApp
Doç. Dr. V. Burcu ALBAY, Beyin ve Sinir Hastalıkları | Mersin